Hocaefendi’nin bedduasının basında yankıları

Kas 7, 2011 by

Bilindiği üzere 24 Ekim 2011 Tarihli Terör ve Izdırab bamteli’nde, 40 dk kadar çözüm yollarını zikrettikten sonra, dinleyenleri topluca duaya davet etmiş; problemin çözümü ve insanların ıslahı ve milletin birliği için Allah’a yalvardıktan sonra, çözüme bilerek engel olan bir azınlık taife için de, tüm kelimeleri sünnetten olan, yani Efendimizin bizzat söylediği ve öğrettiği kelimeler olan kudsi bir dua ile beddua etmişti. Bu dua basında farklı tepkiler gördü, bir kısmını, sadece bilgi paylaşımı amaçlı, yorumsuz paylaşmak istiyoruz.

Muhterem Hocaefendi’nin ettiği dua şöyle idi:

 “Allahım, birliğimizi sağla, aramızı te’lif buyur, bizi vifak ve ittifaka muvaffak kıl. Hidayet ve ıslahını murat buyurduğun insanları ıslah eyle, kalb ve kafalarına salah ver. Şayet düşmanlık yapanlar arasında ıslahını murat buyurmadığın ve kendileri hesabına ıslah istemeyen kimseler varsa, onların da altlarını üstlerine getir, birliklerini boz, evlerine ateş sal, köklerini kurut ve işlerini bitir.”

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan:

“Tabi bizi savaşmak zorunda bırakan gericiliğe de şunu diyoruz; intikamdan söz ediyorlar, katliamdan söz ediyorlar, PKK’yi ve Kürt halkını bitirmekten söz ediyorlar. Ağababaları sözde fikir üreticileri Kürtlerin yok olması için elinden geleni yaptığı gibi ABD sokaklarında yemlendiği gibi bir de tanrıya duada bulunuyor. Biz onlara şunu söylüyoruz: Bu gerçekten zorlu bir bilmece, yok etmek için tüketmek için saldırdıkça, katliama hız verdikçe Kürt halkının dirildiğini, PKK’nin büyüdüğünü, gerillanın daha güçlü, daha savaşkan olduğunu gördükçe affedersiniz kuduruyorlar. Fakat onlar açısında çare yok. Ya dış görünüşlerine, şekillerine uygun bir insanlık yapısı kazanacaklar yada Kürt halkının yürüttüğü, Kürt gençliğinin yürüttüğü bu kutsal mücadelenin ateşi içerisinde yok olup gidecekler. Parçalanıp, dağılıp tarihin çöp sepetine atılacaklar. Bunun dışında onlar açısından da başka bir yol yoktur.”

Bahoz Deniz:

Son dönemde Fethullah Gülen’in ve cemaatinin yetkili isimlerinden Kürt halkı ve Kürt özgürlük hareketine yönelik yaptığı açıklamalar gündemin en önemli konusu. Yıllardır TC devletinin Kürtlerle savaşını karşıdan bilenerek dikkatlice izleyen Fethullah Gülen, cemaatine artık ‘saha’ya inmenin zamanı geldiğini muştuladı önceki hafta. Yayınladığı görüntülü mesajıyla Kürt halkına karşı topyekun savaş ilan eden Gülen, Kürt halkından ne istiyor? Nasıl oluyor da, hayatının her döneminde şiddetten fersah fersah kaçan Gülen ve ekibi, bugün Kürtleri ‘yakıp, yıkıp, yok etmek’yi ısrarla savunmakta? … An itibariyle Kürt Özgürlük Hareketini ‘bir avuç şaki’ (haydut) olarak gören Gülen, devleti 30 yılda bu ‘şaki’lerin hakkında gelemediği için ayıplıyor ve çözüm önerisi olarak sık sık medyasında dillendirilen Yeni Türkiye’ye, ‘orayı kuşatıp, yok etmek’ yolunu gösteriyor. … Bizim naçizane teklifimiz, Fethullah Hocaefendi’nin yıllardır yaşadığı ABD’den bir an önce gelip bizzat başkomutan olarak ordusunun başına geçmesidir.

Yeni Şafak yazarı Kürşat Bumin:

Görüyorsunuz, bu satırlarda “ılımlılık” hepten terkedilmiş görünüyor. “…onların altlarını üstlerine getir, birliklerini boz, evlerine ateş sal, köklerini kurut ve işlerini bitir.” Bu bed-duada sizin de dikkatinizi en çok “köklerini kurut” faslı çekmiştir herhalde… Söz konusu duanın bed-dua faslının hiç mi hiç hoşuma gitmediğini söylemeliyim. Sevenleri-sayanları tarafından çok değerli bir mutasavvıf olarak bilinen birisinin ağzından “köklerini kurut” bed-duasını duymak hoş değil doğrusu. ….

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan:

Bu, Gülen cemaati ve AKP’den bazı çevrelerin hazırladığı bir proje temelinde Kürt bağımsız siyasetini çökertmeye dönük ortaya konulmuş bir konsepttir. Böylece kendi öz iradesine dayanan Kürt siyasetini tasfiye edip, zemini işbirlikçi bazı kesimlere açma, kendi Kürdünü yaratma konseptinin uygulanmasıdır. Böylelikle gerillayı da marjinalleştirme, toplumla ilişkisini sınırlamayı hesaplayan bir konsepttir bu. Bu temelde uydurulmuş bir şeydir.

PKK Yürütme Konseyi bayram mesajı:

PKK Yürütme Konseyi kurban bayramı vesilesiyle bir açıklama yaparak, kurban bayramının başta tüm İslam alemi olmak üzere Kürt halkına, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ve tüm Ortadoğu halkına hayırlara vesile olmasını diledi. Açıklamada, Fetullah Gülen’in geçtiğimiz günlerde Kürtlere yönelik sarf ettiği sözlere dikkat çekilerek şunlar belirtildi: “AKP hükümeti ve onu ayakta tutan Fetullah Gülen bu mübarek kurban bayramında da halkımıza ve onun kahraman özgürlük savaşçılarına karşı ırkçı, faşist ve katliamcı yüzünü basın yayın yoluyla açıkça deklare etmiştir.

Related Posts

Share This

8 Comments

 1. Mevamit

  Bazı büyük başların gafletiyle beraber bir kısım entelijensiyanın basireti bağlanmış “özgürlük ve demokrasi” söylemleri Türkiye’nin neredeyse önü alınmaz bir yangının içine düşmesine sebeb oluyordu.

  Suriye-İran-K.Irak-Türkiye dörtlüsünde ve Avrupa’nın birçok yerinde yapılanmasını neredeyse tamamlayan KCK “iç savaş” hedefine doğru tam gaz ilerlerken ( son birkaç senede KCK önderliğinde yapılan eylem sayısı 3 BİN ) içerde de yapılan “müzakereler” , hafifletilen güvenlik önlemleri , konjonktürü okuyamayan veya kasdi olarak ihanet içinde bulunan bazı entelijensiya’nın “barış, demokrasi, özgürlük” üçlüsünü kullanarak yaptığı tahrif başta bölge halkının olmak üzere ülkenin ateşe atılmasını haber veriyordu …

  KCK nın Jitem artıkları ve profesyonel özel harp eğitimi almış birlikleri ile iç savaş startını vermesi , her gün yenilenen sivil ve güvenlik güçleri ölümleri , geçte olsa büyük başları “Akil adamları” dinleme mecburiyetinde bıraktı ..Fakat tezebzüb içinde olan büyükbaşlar yeterli güveni vermedikleri için , duruma bizatihi Söz Sahibi el koydu … Yapılmasının vakti gelmiş geç kalınırsa onulmaz tahriblerin doğacağı bir hamle ile elini masaya vurdu Fatihuzzaman…

  Bölge halkının %95 i arkanızda diyerek bazı şuursuzların göremediği ve hissedemediği “bölgedeki huzursuz,emniyetsiz ve endişe verici havanın yarattığı travma” yada işarette bulunuyordu ..

  Nitekim devlet demir yumruğunu hala göstermez ise bölgede devlete itimad diye birşeyden söz etmemiz mümkün olmayacaktı ..Devlete o mesaj verilirken, kendisi de melekut devletinde demir yumruğunu gösteriyor, bu mücadelenin manevi zırhını kendi eliyle giydirmiş oluyordu ..O ellere de o ellerin sahibine de canlar feda ..

 2. Mevamit

  Ek bir bilgi, kimi istihbarat kaynakları bu sohbetin yapıldığı , depremden birkaç gün önceki günlerde tahminen 10 bin kişinin hayatına mal olacak büyük bir eylem kararından, operasyondan bahsetmekteler ..

  • Seyyid Salim Sadık

   Bugün gündeme düşen bir bilgi var , talimat Apoya ait :
   “Diyarbakır’da halkın içine girilir, çatışmalarda günde bin, iki bin, üç bin kişi ölür, tuzak kurulur yüz kişilik bir askeri grup imha olur, her gün binlerce insan ölür, bunların gerçekleşme olasılığı yüksektir. KCK’nın de bu konuda çalışmaları, altyapısı vardır. Kandil’e şunu söylüyorum: Öyle şurada burada bomba patlatmakla, bir iki yere bomba atmakla, bir iki pusu kurmakla bu iş olmaz. Böyle yapacaklarsa hiç yapmasınlar. Böyle yaptıkları takdirde dönüp en çok bize zarar veriyor. Özdemirler olayında da bu görüldü. Savaş başlarsa önceki savaşlardan çok daha farklı olur. Büyük bir iç savaş olabilir. Mesela Batman’da bir günde on bin insan ölebilir. Herkes bunun içinde olabilir, bundan zarar görebilir.”

 3. admin

  peki ilk yorum alıntı mı?

 4. Mevamit

  Hayır ..
  Biraz resmi gibi oldu ama ben yazdım..

  • admin

   Maşaallah, barekallah. Bilseydik böyle yazabildiğinizi, yıllar önce başlardık dergiye. :)

   • Mevamit

    İltifatınız beni şımartıyor abi : ) ..
    Meseleyi şu vaktin en ehemmiyetli meselesi gördüğümden, ve son iki haftamı bu konudaki bilgi ve dökümanlara ayırdığımdan işe yarar birşey çıkmış olabilir ..

  • admin

   Sanırım sende işe yarar şey çok da, genelde sohbet ortamında yazıldığı, makale formatına dökülmediği için farkedememişiz demek ki.

Leave a Reply